Minden, ami a szemnek, léleknek jó

artepetra

Ragasztott bontott téglafal 2.

2018. február 05. - artepetra

A kivitelezés.

Hónapokkal ezelőtt megfogalmazódott az elhatározás, hogy amint az ismerős mesterembernek lesz szabad kapacitása, megvalósításra kerülhet az étkezőnkben a hófehérre festett ragasztott téglafal. Mikor végre megvolt az időpont, egy nap alatt kellett előkészíteni a terepet, mert „Petra, holnap, holnapután és köv. héten pár nap ráérek. Csináljuk?!” Akkor csináljuk!

A Tegláriumban vásároltam raktárról szeletelt külső téglát, ahol nemcsak jó tanácsokkal láttak el, de a kivitelezéshez szükséges segédanyagokat is meg tudtam vásárolni, úgy mint a ragasztatót, fugázóanyagot, impregnálószert. A sárgás-narancsos színű külső szeletek mellé 1/3-ad részben vásároltam vegyes méretűeket is, így a falazat játékosabb lehetett. Fugázó anyagnak fehér színűt választottam, mert azt könnyebben fedi a fehér festék, de mint később kiderült a fehér színre nem feltétlenül lett volna szükség. Kezdődhetett a kivitelezés.

Bár többször járt nálunk a ismerősünk és többször beszéltünk a feladatról, pár dologgal még így sem számoltunk. Te ezekkel már készülj elő:

  • ellenőrizd a fal egyenetlenségét; ne a kivitelezés napján derüljön ki, hogy akkora hasa van a falnak, hogy azt egy nap alatt semmilyen diétával sem tudod orvosolni, kizárólag egy kiadós vakolással (többlet költség, többlet munkaóra, amivel nem számoltál); ez 1 nappal növelte a munkaidőt.
  • számolj azzal is, hogy a téglákat többnyire kültéren tárolják. Festeni majd csak akkor lehet, ha kiszáradt;
  • ha lakásodban egyébként nincs felújítás, a ragasztót, fugaanyagot a teraszon, vagy az udvaron keverd be, hogy minél kevesebb por keletkezzen a lakásban. (Olyan finom szemcsések ezek az anyagok, hogy csukott ajtón át is beszállnak más helyiségbe, tökéletes púder réteget képezve a bútorokon.)

A fugák 1,5 cm körül mozognak. Ez a távolság azért fontos, mert a téglák szabálytalanok, a vágott szeletek éle töredezett. Ez eredményezheti azt, hogy rakáskor a fuga „elcsúszhat” a vízszintestől és ha kisebb távolságot hagyunk a sorok között, nem tudjuk a hullámokat kiegyenlíteni.

Tipp: Ha úgy látod, hogy a fugák itt-ott mégis elmentek, amikor már fog a ragasztó, de még nem kötött meg, akkor mozgathatod az elemeket, kiigazíthatod a "lecsúszott" lapokat.

Az impregnálószer általában a fugázás előtt kerül a téglára, így később a fugaanyag is könnyebben eltávolítható a tégla felületéről. Mi ezt nem így csináltuk. Mivel fehérre festett falat szerettem volna az étkezőbe, így az impregnálást nem tartottam fontosnak, azonban mikor elkészült a fugázás, olyannyira tetszett a natúr fal, hogy elvetettem a festés ötletét. Inkább választottunk egy utólag is alkalmazható szert, amit kizárólag a téglákra kentünk, a fugára nem, így kiemeltük és hagytuk látszódni a tégla eredeti természetes színét.

Milyen lett az eredmény?

 img_3832.JPG

A bejegyzés trackback címe:

https://artpetra.blog.hu/api/trackback/id/tr4513596175

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása