Az eredetileg gyárépületekből, raktárokból átalakított, hatalmas alapterületű és belmagasságú, és a még nagyobb ablakokkal ellátott művészlakások hangulata, mára már világszerte átszőtte a belsőépítészeti ízlést és a legnépszerűbb lakberendezési stílusok között tartják számon.
Leginkább Amerikában terjedt el a stílus a két világháború között. Ekkor a kihasználatlan, zsúfolt lakónegyedektől távoli gyárépületekbe művészek költöztek be és alakítottak ki galériákat, műhelyeket. Ebből az életstílusból alakult ki a ma ismert LOFT stílus. Európában, de főként hazánkban az utóbbi években lett divatos ezen irányzat, és mára vezető lakberendezési stílusirányzattá fejlődött. Az angol „loft” szó jelentése magyarul padlás, így amikor loft lakásról beszélünk, valójában egy tágas terekkel rendelkező tetőtéri lakásról van szó, azonban, ha mint stílusról beszélünk, akkor a térre az alábbiak a jellemzők.
A LOFT legfontosabb stílus jegye a hatalmas, 5-6 méter belmagasságú tágas tereken túl, a hatalmas méretű, összefüggő ablakfelületek. Falak nem igazán tagolják a tereket, inkább csak térelválasztó funkcióként, paraván, vagy polcok formájában jelennek meg. Ezt a tervezésnél mindenképpen figyelembe kell venni. Többnyire a fürdő kerül leválasztásra, a további helyiségek tolóajtók, mobilfalak beépítésével kerülnek kialakításra, melyek néhány egyszerű mozdulattal a nagy egybenyíló tér részévé válhatnak.
Anyaghasználatban meghatározó szerepet töltenek be a vakolatlan téglafalak, látszó öntöttvas szerkezetek, váratlanul megjelenő technikai megoldások, szabadon futó gépészeti csőrendszerek, melyek egyedi érzést keltenek az ott tartózkodók és kihívást a tervezők számára. Bútorzatára jellemző a keményfából, vasból készült, ipari jellegű tárgyak, melyek multifunkcionálisak, gyorsan átalakíthatók, „kopottak”, rozsdás hatásúak. Szín világában a természetesre törekszik, bőröket alkalmaz és egyszerűbb formákat kedveli.
Itthon, a stílus irányzat kedvelői pl. az ArtKraft hatalmas kínálatából válogathatnak.
Otthonok loft stílusban:
Forrás itt, itt, itt, itt, itt, itt, itt, itt, itt, itt, itt, itt, itt, itt, itt