Adott volt egy régi, de jó állapotban lévő pad és egy üres hely az előszobában. Így hát megkértem édesapámat, segítsen azt felújítani, hogy a lakásunk éke lehessen. Alább olvashattok az átalakulás fontosabb lépéseiről, melyet édesapám dokumentált:
- Tisztítás fertőtlenítés:
A láda rendkívül szennyezett volt, így első lépésként szükséges volt a bútort tisztítani és fertőtleníteni. A lemosáshoz a fertőtlenítő mosóoldat (1 dl 20%-os ecet, 3 dl víz, 0,5 dl flóraszept) egy pumpálós-spriccelős flakonba került, amivel az egész ládát (kívül-belül) be kellett fújni. Kb. 10 perces várakozási idő után egy ronggyal és tiszta vízzel az egészet át lehetett mosni. Szükség szerint a szennyezettebb részek ismételten befújásra, átmosásra kerültek. Az eredmény egy megfelelően tiszta bútor.
- Festék eltávolítása:
Ezt követően, kis mennyiségű kromofágot befőttes üvegbe öntve, és abból egy ecsettel felhordásra kerülhetett a festett felületekre az oldóanyag. 10-15 perces várakozás után a festékréteg elkezdett felhólyagosodni, amit spaklival már viszonylag könnyen fel lehetett kaparni. Egész napos ecsetelgetés és kaparás után, a festett felületet sikerült megtisztítani.
- Csiszolás:
Annak érdekében, hogy az új festéket fel lehessen vinni szükséges volt a lemaratott felület zsírtalanítása lakkbenzinnel, melyet édesapám ecsettel vitt fel a felületre, majd átcsiszolása 120-as csiszolóvászonnal.
- Alapozó festés
A zsírtalanított felület Harzo fehér alapozóval került bekenésre. Ez egy vízbázisú, mézsűrűségű festék. A sűrűsége ellenére nagyon kiadós és jól lehet vele dolgozni. Jó ecsetet kíván, mert nagyon jól tapad és gyorsan köt - kihúzza az ecset sörtéit.
- Festés:
Édesapám saját maga keverte ki a festéket, ami a következő: 3 dl héra festék, 1,5 dl víz habverővel történő elegyítése. Amikor az anyag már homogén, kis részletekben ment hozzá 1,5 dl gipsz, majd folyamatos keverés mellett a 15 ml KÉK és az 5 ml BARNA színezéke (AQUACOLOR színezőpaszta). Az így elkészült festékkel került átkenésre a pad kívül-belül.
Íme az eredmény.