A lényeg, hogy valahol elkezd.
Általános lépésekkel kezdtem én is, mint a szelektív hulladékgyűjtés, hazai termék vásárlása. Pár évvel ezelőtt azonban költözködésünk során, mikor kipakoltam a mosogató alól a tisztítószereket, döbbentem néztem végig a flakon rengetegen. Úgy döntöttem, hogy gyökeresen megváltoztatom a háztartás vezetési szokásaimat és első lépésként vegyszermentesítem az otthonunkat.
Így kezdődött:
- szelektív hulladékgyűjtés mely ráébresztett arra, hogy
- 2x annyi műanyagot termel a családom, mint papírt;
- mégis túl sok a kommunális maradék
- magát a hulladék termelődést is szükséges csökkenteni
- hazai terméket vásárlok, amiből lehet
így nem kell a fél világot átutaznia a szőlőnek, vagy a szomszéd országból áthozni a krumplit, paprikát, ráadásul az itthoni sokkal finomabb
- saját bevásárló táskába, vagy textil zsákba vásárlok
az alap, hogy a piacon semmit nem kér az ember zacskókba, de ez a minden napi bevásárlásnál is alkalmazható. Viszem az otthon még fellelhető zacsikat és a bevásárlásokra szánt táskákat, textil zsákokat.
- nem vásárok ásványvizes palackokat: van víztisztító kancsónk és szódagépünk
- köszönöm nem kérünk lufit és a szívószálat sem a poharamba: ezt már kislányom 5 éves is értette
- komposztálás
társasházunk kertésze, saját felhasználásra telepített egy komposztáló keretet a kertbe, melyet én is elkezdtem használni. Vásároltam egy konyhapultra is kitehető tárolóedényt, amit 3-4 naponta kiürítek. Nincs szaga és lényegesen csökkent a kommunális hulladék mennyiségünk, így a társasházi lakókat is kapacitálom a használatára, mellyel akár egyel kevesebb kukát lehetne fenntartani.
- vegyszermentes mosás
Eleinte csak a mosási szokásaimat változtattam meg. Kipróbáltam a mosódiót (3/4 év), majd a folyékony mosódiót, fehérítéshez pedig a mosószódát, ecetes mosóparfümös öblítővel (2,5 év). Ez utóbbival ugyan vegyszermentes vizet engedtem a vezetékekbe és tökéletesen tiszták és illatosak lettek a ruhák, de ott maradt a műanyag flakon, így tovább kísérletezgettem. Ha kíváncsi vagy a receptekre akkor azt itt találod.
- vegyszermentes takarítás
a takarításhoz is igyekszem az alap anyagokat használni: citromsav, szódabikarbóna, ecet, illóolaj, mosószappan. Receptek itt.
- vatta korong helyett frottír törlőkendő
A skandináv áruházban vásároltam 10 db-os kiszerelésű arctörlő kendőt. Ezt használom pl. az arctisztításhoz, smink letörléshez, utána kézzel kiöblítem, vagy áztatás után mosógépben a fehérekkel kimosom.
- Tusfürdő helyett szappan
és most már beszereztünk hozzá egy kis szappanzsákot is, így a szappanvégek sem vesznek kárba és még a bőrradírozáshoz is alkalmas.
- papír szalvéta helyett textil: de nem álszenteskedek, ha vendégek jönnek hozzánk, akkor én is kirakom a papír szalvétákat.
- kókusz rostos, vagy luffa mosogató szivacs
- megmaradt ételek újrafeldolgozása még a megromlás előtt
Igyekszem, mindenből csak annyit vásárolni, amit el is fogyasztunk, de ha megmarad, azt gyorsan lefagyasztom (pl. lefagyasztom a felszeletelt kenyeret, jégkocka tartóba tettem a karácsonyi sülthús szaftját, amit egy rizsköret elkészítésénél felhasználhatok), vagy bedobozolom a sajtos süti morzsáját sűrítéshez (legutóbb a brokkoli krémlevest sűrítettem vele és a tócsniba is került a lisztet felét kiváltva).
Használom, amit már megvettem:
Nem dobtam ki a már évekkel ez előtt megvásárolt műanyag dobozokat, súroló keféket, szivacsot. Használom azokat, amíg lehet, de ha már elhasználódtak, akkor szelektíven gyűjtöm és zero waste megoldást keresek az utánpótlásukra.
2020-as tervek
- szappan sampon a flakonos sampon és balzsam helyett. Például ezt.
- már kipróbált öko szerek és eszközök ajándékba is
- kifuttatni az összes még megmaradt vegyszeres tisztítószereket: mosogatógép, ablak tisztítás, WC tisztítás
- társasházi komposztálás: ötletek innen
- öko térítés: rendszeres baráti köröket szervezni a környezet tudatosabb együtt gondolkodáshoz, tapasztalatátadáshoz
- több bringával közlekedés az autó helyett
- még több DIY ötlet kipróbálása, mint ezek a karácsonyfadíszek